آیا دندان ارتودنسی شده را می توان کامپوزیت کرد؟

ارتودنسی دندان روشی است که برای رفع مشکلات و ناهنجاری های فک و دندان پیشنهاد می شود و می تواند مشکلاتی نظیر فاصله زیاد بین دندان ها، جلو یا عقب بودن فک، تراکم بیش از حد دندان ها در دهان و موارد مشابه را از بین ببرد. با توجه به این مسئله که هر کس ممکن است مشکلات خاصی در دهان خود داشته باشد، دندانپزشک ابتدا باید ساختار دهان و دندان را به صورت کامل بررسی کند تا بتواند هزینه و قیمت ارتودنسی را اعلام کند. بهتر است بدانید اگر به رفع مشکلاتی که نیاز به ارتودنسی دارند، اهمیت ندهید، ممکن است به مرور زمان این دندان ها دچار مشکل شوند و آنها را از دست بدهید و در این شرایط، مجبور هستید که به سراغ دندان مصنوعی بروید. اما اگر مشکلات دندان های خود را رفع کنید و دندان هایی مرتب داشته باشید، می توانید از روش های درمانی دیگری نظیر کامپوزیت دندان نیز استفاده کنید.

آیا امکان کامپوزیت دندان پس از ارتودنسی وجود دارد؟

کامپوزیت دندان یکی از روش هایی است که برای رفع مشکلات زیبایی دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند به شما کمک کند دندان هایی سفید، مرتب و یک دست داشته باشید. در برخی از موارد، در طول ارتودنسی، به دلیل عدم توجه به نظافت دهان و دندان، ممکن است رنگ دندان ها تغییر کند و به زردی برود. به همین دلیل، این سوال مطرح می شود که آیا می توان کامپوزیت کرد. پاسخ به این سوال مثبت است. اما باید بدانید این کار تنها با توجه به برخی از قوانین امکان پذیر است و شما باید تلاش کنید تمامی این مراحل را پشت سر بگذارید تا بتوانید بهترین نتیجه را از کامپوزیت دندان های خود بدست بیاورید.

چقدر بعد از ارتودنسی مجاز به کامپوزیت هستیم؟

بهتر است بدانید پس از آنکه ارتودنسی دندان به پایان رسید، شما مجاز به اجرای کامپوزیت نیستید. زیرا پس از ارتودنسی، دندان های شما هنوز نیاز به مراقبت دارند و ممکن است که دندانپزشک بخواهد از ریتینر ثابت یا متحرک برای شما استفاده کند. این کار از کج شدن دندان ها و بازگشت آنها به حالت اولیه جلوگیری می کند و نقش موثری در حفظ زیبایی دندان ها دارد. معمولا، پس از یک سال دیگر نیازی به استفاده از ریتینر نیست و شما می توانید کارهای زیبایی مورد نظر خود را انجام دهید.

آیا کامپوزیت دندان ارتودنسی شده ایده خوبی است؟

بهتر است بدانید تصمیم در رابطه با اینکه بعد از اجرای این روش و رفع نواقص دندانی خود به سراغ کامپوزیت بروید یا خیر، به نظر شما بستگی دارد. اما باید بدانید که شما زحمت زیادی کشیده اید که مشکلات دندانی شما از بین برود و ساختار فک و دندان های شما به حالت اولیه بازگردد. برای اجرای کامپوزیت باید یک لایه از دندان های شما تراش داده شود و پس از آن، باید تا پایان عمر کامپوزیت داشته باشید. در این حالت، دیگر زیبایی دندان های شما پس ز ارتودنسی مشخص نخواهد شد. بهر حال تصمیم برای این کار، به نظر شخصی شما بستگی دارد. اما توصیه می شود قبل از کامپوزیت، با کسانی که این کار را انجام داده اند، مشورت کنید تا بتوانید بهترین تصمیم گیری را برای دندان های خود داشته باشید.

روش های مراقبت از کامپوزیت

در صورتی که تصمیم داشتید که کامپوزیت دندان را بر روی دندان های ارتودنسی شده خود انجام دهید، بهتر است که به برخی از روش های مراقبتی توجه داشته باشید. مواردی که در این میان بسیار مهم هستند، به شرح زیر هستند:

  • حداقل دوبار، از نخ دندان استفاده کنید. نخ دندان غذای باقیمانده در فضای میان دندان ها را خارج می کند و باعث می شود که دندان شما دیگر بوی بدی نگیرد یا آسیب نبیند.
  • برای شستشوی دندان های خود از مسواک مخصوص کامپوزیت استفاده کنید. این مسواک باید سر نرمی داشته باشد و باعث سایش رویه دندان ها نشود. شستشوی دندان ها روزانه دوبار بسیار مهم است و می تواند از دندان های کامپوزیت شده شما به خوبی محافظت کند.
  • استفاده از دهانشویه برای رفع باکتری هایی که ممکن است در دهان باقی بمانند، بسیار مهم است. برای رسیدن به این هدف باید از دهانشویه آنتی باکتریال استفاده کنید. توصیه می شود روزانه یکبار دهان خود را با دهانشویه بشویید.

هزینه و قیمت ارتودنسی چقدر است؟

قیمت و هزینه ارتودنسی یکی از سوالاتی است که همواره پرسیده می شود. زمانی که شما با مطب دندانپزشکی تماس می گیرید، قیمتی که به شما اعلام می شود، قیمت پایه است. ممکن است زمانی که به دندانپزشک بروید، این قیمت تغییر کند. قیمت ارتودنسی بر اساس وضعیت دندان ها مشخص می شود. در صورتی که مشکلات دندانی شما زیاد باشد، باید هزینه بالاتری را پرداخت کنید. برای استعلام قیمت، باید به دندانپزشک مراجعه کنید و دندانپزشک پس از بررسی ساختار دهان و دندان شما، قیمت را به شما اعلام می کند.

چه زمانی نیاز به دندان مصنوعی داریم؟

گاهی ممکن است شما دندان های خود را به دلایل مختلف از جمله بیماری، کهولت سن، عدم نظافت درست دندان ها و هزاران مورد دیگر، از دست بدهید و زمانی که جای خالی دندان در دهان شما مشخص شود، بی شک به دندان مصنوعی نیاز دارید. دندان مصنوعی متحرک است و مانند ایمپلنت دندان در هان شما ثابت نمی ماند. برای اینکه بتوانید از دندان مصنوعی به خوبی بهره ببرید، باید زمانی که دندان خود را از دست دادید و هنوز لثه شما تحلیل نرفته است، برای اجرای دندان مصنوعی به دندانپزشک مراجعه کنید.

برای اجرای ارتودنسی باید به کجا برویم؟

تا به اینجا تلاش کردیم به این سوال بپردازیم که آیا اجرای کامپوزیت پس از ارتودنسی دندان شدنی است. بهتر است بدانید شما باید حداقل یک سال پس از اجرای ارتودنسی صبر کنید و در صورتی که دندانپزشک تایید کرد، دندان شما دیگر مشکلی ندارد، می توانید برای کامپوزیت اقدام کنید. اگر به دنبال دندانپزشکی معتبری برای اجرای خدمات دندانی از جمله ارتودنسی، دندان مصنوعی، کامپوزیت، لمینت، بلیچینگ و موارد دیگر هستید، می توانید به مطب دندانپزشکی دکتر آیت الهی مراجعه کنید. دندانپزشکان این مطب همگی با تجربه هستند و از متریال های آمریکایی و اصل برای ارائه خدمات استفاده می کنند.

تبلیغات در سایت فکر آزاد؟

اگر مرکز درمانی در هر نقطه از کشور دارید که قصد تبلیغات آن را دارید، می‌توانید در صفحات مرتبط سایت ما آن را به طور کامل معرفی کنید. برای درخواست ثبت سفارش می‌توانید به صفحه زیر مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *