نکات مهم خرید کپسول آتش نشانی

خرید کپسول آتش نشانی

کپسول آتش نشانی یکی از تجهیزات اصلی و مهم  آتش نشانی است که امروزه به روش های مختلف تولید و آماده می شود؛ کپسول های آتش نشانی انواع مختلفی دارند که هر کدام از آن ها برای نوع خاصی از آتش سوزی استفاده می شود. در بسیاری از ساختمان های نوساز به منظور افزایش ایمنی، ساختمان را به تجهیزات اطفاء حریق مانند کپسول آتش نشانی، مجهز می کنند. امروزه نیاز به حفاظت در برابر آتش در ساختمان ها بیش از پیش احساس می شود.

 

ضرورت خرید کپسول آتش نشانی

در دهه های گذشته، زمانی که یک حادثه آتش سوزی در یک ساختمان رخ می داد،  آتش نشان ها مدت زیادی نیاز داشتند، تا خود را به محل آتش سوزی برسانند و این موضوع باعث  افزایش شدت خسارت می شد. با گذشت زمان، برای محدود کردن میزان آسیب،  تصمیم گرفته شد که همه ساختمان های مسکونی و اداری  به تجهیزات آتش نشانی مجهز شوند تا زمانی که یک حادثه ناگوار رخ می دهد، افراد بتوانند به سرعت عمل کرده و جلوی حوادث ناگوار را بگیرند.

خرید کپسول آتش نشانی برای ساختمان ها امری ضروری است و همه ساختمان ها باید تمام نکات ایمنی ساختمان را جهت دریافت مجوز پایان کار رعایت کنند. در هر طبقه باید آتش نشانی و فایرباکس قرار داده شود، هر واحد ساختمانی و راهروها باید با یک کپسول های آتش نشانی مجهز شوند.

نکات مهم خرید کپسول آتش نشانی

  • نوع خاموش کننده : اولین گام در خرید کپسول آتش نشانی، نوع محتوا کپسول آتش نشانی ، شناسایی مکان و سازگاری نوع خاموش کننده با آتش سوزی است..هر نوع خاموش کننده آتش در یک کلاس قرار دارد و هریک از انواع کپسول آتش نشانی قادر است،آتش خاصی را خاموش کند.
  • ظرفیت و تعداد خاموش کننده: آگاهی از حجم و تعداد مورد نیاز کپسول های آتش نشانی از دیگر مواردی است که در هنگام خرید کپسول آتش نشانی باید به آن توجه کرد. به این ترتیب که اگر کم تر از حجم و ظرفیت مورد نیاز خریداری کنید.، نمی توانید هنگام آتش سوزی و حریق، آن را به خوبی خاموش کنید و آسیب جبران‌ناپذیری وارد می‌شود.در حالی که اگرظرفیت و تعداد کپسول های آتش نشانی بیشتر از نیاز خریداری شود. هزینه زیادی را باید صرف خرید و شارژ سالیانه انجام دهید.
  • زمان تخلیه و طول پرتاب مواد:یکی از نکاتی که هنگام خرید کپسول آتش نشانی باید در نظر گرفته شود، زمان تخلیه محتویات کپسول آتش نشانی است. البته این زمان برای هریک از انواع کپسول های آتش نشانی متفاوت است و معمولا بین ۸ تا ۶۰ ثانیه تخمین زده می شود. طول پرتاب مواد داخل کپسول نیز بین 2 تا 7 متر است، در واقع به گونه ای است که فاصله ایمنی بین فرد و آتش رعایت شود.
  • نحوه عملکرد: کپسول های آتش نشانی به 2 نوع بالونی و فشاری تقسیم می شوند. کپسول های بالون دارای یک محفظه در کناره هستند که وظیفه آن ایجاد فشار برای خروج مواد خاموش کننده است. افراد حرفه ای و آتش نشانی از این کپسول استفاده می کنند و مصرف آن برای افراد عادی توصیه نمی شود.
  • دمای نگهداری و شرایط محیطی: با توجه به اینکه تعداد مشخصی از کپسول های آتش نشانی برای مصارف بزرگ صنعتی استفاده می شود، باید به دما و شرایط نگهداری آنها توجه کرد. دمای بیرون باید بین 20- تا 60+ درجه باشد.
  • جنس بدنه: یکی از نکات مهمی که بیشتر مردم هنگام خرید کپسول آتش نشانی از آن غافل می شوند، جنس و کیفیت بدنه آن است. به خصوص در کپسول های Co2 فشار بسیار زیاد است و باید مراقب بود که بدنه آن دچار خط و خش و فرورفتگی جدی نشود. اگر برای مدت طولانی از این کپسول استفاده نکرده اید، باید آن را از نظر فرورفتگی یا مشکلات دیگر بررسی کنید.
  • فشارسنج: همه کپسول های آتش نشانی مجهز به تنظیم کننده فشار هستند که نشان دهنده فشار داخلی کپسول است. اگر عقربه فشار سنج سبز را نشان می دهد، فشار مجاز است. وقتی یک عقربه داخل و خارج از محدوده قرمز باشد، به این معنی است. فشار داخل کپسول خیلی کم یا خیلی کم است بنابراین نمی تواند به درستی کار کند.
  • رنگ بدنه: هر کپسول آتش نشانی رنگ خاصی دارد که برای شناسایی آن ها مهم است. در ایران این کپسول ها معمولا به رنگ قرمز است. به عنوان مثال، کپسول های پودری و گاز ی به رنگ قرمز، کپسول بیورسال به رنگ سبز و… است.
  • شکل ظاهری و محل نصب: با توجه بسته به محیط مورد نظر در ظرفیت ها و اندازه های مختلف تولید می شوند.

بیشتر بخوانید: جعبه آتش نشانی استیل

بهترین  کپسول آتش نشانی

کپسول های آتش نشانی مورد تایید سازمان آتش نشانی با برندهای مختلف در انواع و اندازه های مختلف تولید می شوند. این کپسول ها واقعا کپسول های آتش نشانی عالی برای خاموش کردن آتش در مواقع ضروری هستند.

تمامی کپسول ها و تجهیزات آتش نشانی توسط آتش نشانان تست شده و در معرض آزمون و خطا هستند. در صورتی که استانداردهای لازم را داشته باشد مورد تایید قرار می گیرد و نام تجاری آن در سایت رسمی سازمان آتش نشانی درج می شود. تایید سازمان آتش نشانی نشان از کیفیت محصول این برند است که توانسته به آن دست یابد.

کپسول های آتش نشانی با کیفیت و برند های مختلفی تولید و روانه بازار می شود. خریداری می شوند. کپسول های آتش نشانی که گواهی نامه‌های استاندارد و تاییدیه‌های لازم را از مراکز استاندارد و تحقیقات ایران دریافت کرده اند. معمولا دارای کیفیت مناسب و مورد تایید سازمان آتش نشانی می باشند

مهم ترین نکته ای که هنگام خرید کپسول آتش نشانی باید در نظر گرفت این است که  که باید دارای گواهی استاندارد مقرر و تایید شده توسط سازمان آتش نشانی باشد.

قیمت کپسول آتش نشانی

قیمت کپسول آتش نشانی به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله این عوامل می توان به ابعاد کپسول آتش نشانی و برند سازنده آن اشاره کرد. البته اگر بخواهید از کپسول آتش نشانی بزرگتر و برند خارجی استفاده کنید، باید هزینه بیشتری بپردازید. بنابراین در هنگام خرید کپسول آتش نشانی پودری سعی کنید با توجه به نیاز خود انتخاب درستی داشته باشید تا بتوانید هزینه کمتری بپردازید و بیشترین بهره را ببرید.

منبع: فروشگاه مزینانی

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *