کربن گیری تصفیه آب چیه و چه زمانی انجام بدیم؟

روش کربن‌گیری دستگاه تصفیه آب بسیار ساده است و با تهیه لوازم و تجهیزات مورد نیاز برای باز کردن و بستن هوزینگ‌ها این کار صورت می‌گیرد. به دلیل اهمیت کربن‌ گیری فیلتر دستگاه، لازم است که این کار به درستی انجام شود تا کیفیت آب آشامیدنی ارتقا یابد. در صورت تهیه دستگاه‌های تصفیه از یک مجموعه تخصصی مانند کمپانی زد زد، می‌توانید از خدمات پس از فروش این مجموعه استفاده کرده و در هنگام تعویض فیلترها از کارشناسان آنها بخواهید کربن‌گیری دستگاه را انجام بدهند.

کربن‌گیری چیست؟

دستگاه‌های تصفیه آب خانگی دارای چند نوع فیلتر هستند که با عبور آب از هر فیلتر، بخشی از آلایندگی‌های آب جدا می‌شود تا در نهایت آبی مرغوب و با کیفیت بالا تولید شود. در دستگاه تصفیه آب خانگی با روش اسمز معکوس برای حذف طعم و بوی ناخوشایند آب و پاکیزه و تمیز کردن آن از فیلترهای کربن فعال استفاده می‌کنند. این فیلترها عموماً در مرحله 2 و 3 و همچنین فیلتر شماره 5 تصفیه آب قرار می‌گیرند. کربن مورد استفاده در این فیلترها برای فعال شدن سطح آنها پر از منفذ می‌شود. این منافذ می‌توانند تمام آلاینده‌ها و مواد شیمیایی را به سمت خود جذب کرده و اجازه عبور از فیلتر را ندهند. به دلیل اینکه در حین جابجایی فیلترها، آنها به یکدیگر ساییده شده و گرده‌های کربنی درون فیلتر ایجاد می‌شوند، در اولین استفاده آب تولید شده توسط دستگاه سیاه است. به همین جهت باید عملیات کربن‌گیری انجام شود تا آب قابل نوشیدن باشد.

قطعاً برای شما سوال است که کربن‌ گیری چیست؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم کربن‌گیری فیلتر، فرایندی ضروری در نگهداری و راه‌اندازی اولیه دستگاه‌های تصفیه آب اسمز معکوس است که به منظور شستشوی اولیه فیلترهای کربن اکتیو و حذف ذرات معلق و ناخالصی‌های احتمالی از آن انجام می‌شود. این فرایند نقش مهمی در ارتقای کیفیت آب آشامیدنی و افزایش طول عمر فیلترها ایفا می‌کند. پس برای استفاده صحیح از دستگاه‌ های تصفیه آب، لازم است که روش کربن‌گیری دستگاه تصفیه آب را به درستی بدانید، چرا که این فیلترها باید طی دوره‌های زمانی 3 ماهه تعویض شوند و هر بار نیاز به کربن‌گیری است.

تصویر از کربن گیری دستگاه تصفیه آب

علت کربن‌ گیری دستگاه تصفیه آب

بر روی دستگاه‌های تصفیه آب، قطعات و لوازم مختلفی وجود دارد که یکی از مهم‌ترین آنها فیلترهای کربن فعال هستند. این فیلترها نقش مهمی در حذف آلاینده‌های مختلف مانند کلر، مواد عالی، طعم و بوی نامطبوع و ذرات معلق آب دارند. همانطور که گفته شد، فیلترهای کربن فعال در حین جابجایی، ذرات معلق کربن بر روی آنها قرار می‌گیرد. به همین دلیل پس از نصب بر روی دستگاه، آب را به شدت سیاه می‌کنند. به همین دلیل باید قبل از اتصال به مدار دستگاه تصفیه، فیلترها کربن‌گیری شوند تا از آسیب به فیلترهای بعدی و تغییر طعم و بوی آب جلوگیری گردد. البته کربن‌گیری فیلترهای مرحله ۲ و ۳ و همچنین مرحله ۵، باعث افزایش عمر دستگاه می‌شود، زیرا از نفوذ ذرات کربن به سایر بخش‌ها جلوگیری می‌کند.

اهمیت کربن‌ گیری فیلتر دستگاه تصفیه آب

برای حفظ کیفیت آب دستگاه تصفیه، لازم است که طی دوره‌های زمانی مشخص، فیلترهای تصفیه آب تعویض می‌شود. فیلترهای مرحله ۲ و ۳، بین ۴ تا ۶.۵ ماه و فیلتر مرحله ۵ باید بین ۱ تا ۱.۵ سال تعویض شوند. در واقع، یکی از مهم‌ترین نشانه‌های اصلی برای تعویض فیلترهای دستگاه، کدر شدن آب تصفیه‌کن است. که پس از تعویض فیلتر کربن فعال، لازم است که برای داشتن آب سالم، عملیات کربن‌گیری صورت بگیرد.

در واقع، اهمیت کربن‌گیری فیلتر دستگاه بسیار زیاد بوده و مزایای متعددی هم به دنبال دارد که در ادامه به چند مورد آن اشاره می‌کنیم:

 • حفظ کیفیت آب با عملکرد صحیح فیلترهای کربن
 • محافظت از اجزای مختلف دستگاه تصفیه آب با جلوگیری از نفوذ ذرات کربن
 • عملکرد بهتر دستگاه و کارکرد فیلترها با ظرفیت کامل

اما همه این موارد در صورتی اتفاق می‌افتد که روش کربن‌گیری دستگاه تصفیه آب را به درستی بدانید و پس از هر بار تعویض فیلترها این کار را انجام دهید. در صورت انتخاب یک مجموعه متخصص و حرفه‌ای مانند زد زد، می‌توانید از کارشناسان آنها برای انجام هر مرحله از کار مشاوره دریافت کنید یا در نهایت از تکنسین‌های متخصص کمک بگیرید.

تصویر از دستگاه تصفیه اب خانگی

روش کربن‌ گیری دستگاه تصفیه آب

تا اینجا متوجه شدیم که فیلترهای کربن قرار گرفته بر روی دستگاه‌های تصفیه آب، نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند و وظیفه حذف آلاینده‌های آلی، کلر، طعم و بوی نامطبوع را به عهده دارند. با گذشت زمان، فیلتر کربن به دلیل جذب آلاینده‌ها، کارایی خود را از دست داده و نیاز به تعویض دارد.

 • پس از جدا کردن فیلترهای قدیمی از هوزینگ و نصب فیلترهای جدید، گرفتن آب سیاه دستگاه تصفیه آب برای حفظ کیفیت دستگاه و آب خروجی لازم و ضروری است. چرا که این آب سیاه به دلیل وجود گرده‌های کربن ایجاد شده و در صورت ورود به فیلتر ممبران، باعث بسته شدن منافذ آن می‌شود.
 • در صورت آشنایی با روش کربن‌گیری دستگاه تصفیه آب و تهیه قطعات تصفیه آب متناسب با دستگاه، شخصاً می‌توانید این کار را انجام بدهید. اما اگر با کار با دستگاه‌های تصفیه آشنا نیستید، بهتر است از کارشناسان متخصص کمپانی زد زد کمک بگیرید تا از آسیب به بخش‌های دیگر دستگاه جلوگیری کنید.
 • روش‌های کربن‌گیری فیلترها با توجه به موقعیت قرارگیری فیلتر مشخص می‌شود که در ادامه با جزئیات بیشتر به آن می‌پردازیم:
 • در مرحله اول خاموش کردن دستگاه و جداسازی هوزینگ است که با استفاده از آچار هوزینگ را از دستگاه جدا کنید.
 • در مرحله بعدی فیلتر شماره ۲ را از هوزینگ خارج کرده و با فیلتر جدید جایگزین کنید و فیلتر شماره ۵ را نیز به همین ترتیب تعویض کنید.
 • در مرحله بعدی شلنگ خروجی فیلتر شماره ۲ را از دستگاه جدا کرده سپس دستگاه را روشن کنید، اجازه دهید آب به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه از فیلتر خارج شود تا ذرات کربن فعال شسته شوند. در واقع این نحوه حذف آب سیاه از دستگاه تصفیه آب به بهترین شکل است. پس از بررسی رنگ آب در صورت شفاف بودن فرایند کربن‌گیری مرحله ۲ به اتمام رسید.
 • برای کربن‌گیری فیلتر مرحله ۵ مراحل قبلی را تکرار کنید و منتظر بمانید تا رنگ آب شفاف شود.
 •  سپس فیلترهای شماره ۲ و ۵ را در هوزینگ قرار داده و با کمک آچار آنها را محکم کنید.
 •  در آخرین مرحله، برق دستگاه را وصل کرده شیر آب را باز کنید و اجازه دهید آب به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه از دستگاه عبور کند تا تمام ذرات معلق از بین برود، با نبود بو یا طعم نامطبوع کار کربن‌گیری به پایان رسیده است.

تا اینجا متوجه شدید که نحوه حذف آب سیاه از دستگاه تصفیه آب بسیار ساده بوده و با کمی صبر و حوصله و بررسی دستگاه تصفیه به راحتی در خانه قابل انجام است. اما اگر ترجیح می‌دهید تا از انجام این کار اطمینان خاطر به دست آورید، می‌توانید با خرید فیلتر و سایر قطعات تصفیه آب از مجموعه تخصصی zz، از  تکنسین‌های آنها برای تعویض فیلتر و کربن‌گیری آن کمک بگیرید.

نکات مهم در هنگام کربن‌ گیری دستگاه تصفیه آب خانگی

 چند نکته مهم که در هنگام کربن‌گیری دستگاه تصفیه آب باید مدنظر قرار بگیرند:

 • در صورت استفاده از فیلترهای با کیفیت میزان سیاهی آب کمتر است.
 • حتماً فیلترها را متناسب با مدل دستگاه خود انتخاب کنید.
 • تاریخ انقضای فیلترها را بررسی کرده و از بکارگیری فیلترهای تاریخ گذشته خودداری کنید.
 • د ر صورت عدم آشنایی با مراحل کربن‌گیری از راهنمای دستگاه یا یک تکنسین کمک بگیرید.
 • در صورت مشاهده هرگونه نشتی فوراً دستگاه را خاموش و با یک تکنسین تماس بگیرید.

تصویر از دستگاه تصفیه آب خانگی

نتیجه‌گیری

روش کربن‌گیری دستگاه تصفیه آب با توجه به موقعیت قرارگیری فیلترهای کربن مشخص می‌شود. به طور کلی، نحوه حذف آب سیاه از دستگاه تصفیه آب بسیار ساده اما ضروری است و باید به گونه‌ای انجام شود که در پایان کار هیچگونه نشتی از محفظه فیلترها به وجود نیاید، زیرا می‌تواند باعث خرابی دستگاه تصفیه شود. به همین جهت، بهتر است یک کمپانی معتبر مانند زدزد را برای خرید دستگاه‌های تصفیه و سایر تجهیزات و لوازم جانبی آن در نظر بگیرید. این کمپانی، کلیه خدمات مربوط به تعویض فیلترها را ارائه می‌دهد.

سوالات متداول

کربن‌گیری دستگاه تصفیه آب چیست؟

کربن‌گیری، فرایندی است که برای شستشوی فیلترهای کربن فعال در دستگاه تصفیه آب انجام می‌شود. این کار به منظور حذف ذرات معلق و کربن فعال باقیمانده از فیلترها و بهبود کیفیت آب تصفیه شده صورت می‌گیرد.

مزایای کربن‌گیری دستگاه تصفیه آب چیست؟

 بهبود کیفیت آب تصفیه شده و افزایش طول عمر فیلترها و در نهایت بهبود عملکرد دستگاه از مهم‌ترین مزیت‌های این کار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *