متن شعر صادق بوقی + موزیک ویدیوی جدید یه روزی تنگ غروب آسمان و رعنای

موزیک ویدیوی جدید صادق بوقی

 

این آهنگ یه روزی تنگ غروب آسمون که این روزها با اجرای صادق بوقی، پیرمرد رشتی، معروف شده و متن آن را در زیر ملاحظه خواهید کرد، اولین بار در سال ۱۳۵۱ در برنامه ۶ و ۸ تلویزیون ملی ایران توسط خواننده‌ای به نام کیوان اجرا شده و بعدها هم توسط افرادی دیگر هم بازخوانی شد. موزیک آن آهنگ اینجا برای دانلود و پخش قرار داده می شود:

در زیر متن موزیک گیلکی آقای صادق بنا متجدد مشهور به صادق بوقی را برای اولین بار در سطح وب فارسی به همراه ترجمه آن مشاهده می‌فرمایید:

به هوای روخانه آبه میان

به هوای آب رودخانه

آبه سر غوطه بزه باکه میان

ائو، ائو، ائو ائو

کنار آب، غوطه زد در یک باک حلبی (مثل باک روغن یا آب یا نظیر آن)

یه روزی تنگه غروبه آسمان

روزی نزدیک غروب آسمان

بزه‌مه تی خالا گوشا با تیرکمان

ائو، ائو، ائو ائو

با تیرکمان به لاله گوشَت زدم

ای روزی صدام یزیده کافر

روزی هم که صدامِ یزید کافر

بوشویا انزلی میان با خاور

ائو, ائو، ائو ائو

رفت به انزلی با ماشین خاور

اگه گیدی رشتی‌یم

اگر میگن رشتی‌یم

خیلی هم مشتی‌یم

تاکسی برگشتی‌یم

ائو, ائو، ائو ائو

هلهله کُن

هوی هوی

هلهله و شادی کن

مرا ولاکُن

هوی هوی

منو ول کن

زلزله کن

هوی هوی

ولوله کن

هوی هوی

توضیحاتی در خصوص متن شعر صادق بنا

بسیاری از جملات به کار برده شده در شعر بالا تنها با هدف هم قافیه شدن شعر است و خیلی نباید به معانی آن توجه کرد. مانند برخی ترانه های محلی و یا فارسی و بازی های کلام محور، بسیاری از عبارات مفهوم خاصی نداشته و فقط هدف آن ها در آمدن قافیه است (مانند اتل متل توتوله، گاو حسن چه جوره؟!!! شیرش رو بردن هندستون). در واقع هدف سرگرم کردن مردم است.

برای مثال یک بیت آن از ترانه های معروف فارسی مثل “یک روزی تنگ غروب آسمون”، و بعد ادامه شعر به شوخی می گوید “با تیرکمان، به گوش خاله‌‌ات زدم” فقط برای جور شدن قافیه می باشد.

دانلود ویدیو و آهنگ ریمیکس شده 

دانلود آهنگ ریمیکس شده صادق بوقی

 

اما صادق بوقی کیست؟

صادق بوقی پیرمردی 70 ساله اهل رشت است که با رقصیدن و آوازخوانی خود در بازار بزرگ شهر رشت شهرت پیدا کرده است. او به دلیل حرکات موزون و انرژی بالای خود در میان مردم بسیار محبوب است و به او لقب «صادق بوقی» داده اند. هم اکنون ایشان تاکسی دارند و البته در اوقات بیکاری سری به دوستان ماهی فروش خود در بازار رشت می‌زنند.

عکسی از صادق بوقی در حال بوق زدن در بازار رشت

صادق بوقی در گذشته به عنوان بوقچی در تیم های فوتبال رشت فعالیت می کرد. او از سال 1399 به صورت خودجوش شروع به رقصیدن و آوازخوانی در بازار رشت کرد و به سرعت در میان مردم محبوب شد. ویدیوهای رقص و آوازخوانی او در فضای مجازی منتشر شد و به شهرت او افزود.

عکسی از صادق بوقی در حال مصاحبه با رسانه ها

صادق بوقی به دلیل اخلاق خوب و رفتار مهربانانه خود در میان مردم رشت بسیار محبوب است و او را به عنوان نماد شهر رشت می شناسند. او همیشه با لبخند و مهربانی با مردم برخورد می کند و به آنها احترام می گذارد.

ماجرای بازداشت صادق بوقی و مسدود شدن اکانت اینستاگرام

خبر بازداشت صادق بوقی صحت نداشته و تنها صفحه اینستاگرام ایشان مسدود شده است.

واکنش مردم به مسدود شدن اینستاگرام صادق بوقی  باعث واکنش  برخی از سراسر ایران و حتی ایرانیان خارج از کشور شد و سعی کردند با انتشار ویدیوهایی از وی حمایت کنند.

دلایل شهرت صادق بوقی  به دلیل حرکات موزون، انرژی بالای خود، اخلاق خوب و رفتار مهربانانه خود محبوبیت زیادی پیدا کرده است. او نمادی از شادی و انرژی مثبت در شهر رشت است و بخش بسیاری از مردم او را دوست دارند.

16 پاسخ

 1. به راستی که در جامعه ما عده‌ای اراذل و اوباش وجود دارند که تنها کاری که بلدند، آزار و اذیت مردم است. در بسیاری از نقاط دنیا، مردم مشتاق داشتن جامعه‌ای شاد و پرانرژی هستند، اما در کشور ما، گریه و زاری و افسردگی ترویج می‌شود.این مرد بیچاره که کلمات بدی نمی‌گوید، فقط یک دور همی موقت بدون تشریفات و گذرا برگزار کرده، کجای کارش بد است؟
  بگذارید مردم نفس بکشند.

 2. یه ماهی فروش شده دغدغه مردم.مطمن باشید دارند در پس پرده کارهایی می‌کنند و مردم را با شعر بی مفهوم مشغول کردند.به امید روزی که مردم ایران دانش کسب کنند و دنبال افراد مذلف نباشند

 3. چرا چرت پرت میگی؟ اصلا برا این حرفا مدرکی داری ؟ البته آدمایی که مثل تو و امثالتن تنها مدرک رو موبایل خود میدونند. که این موبایل کمترین ارزش رو به عنوان مدرک داره. خلاصه اول یه چیزو بدون بعد حرف بزن. تحقیق کن بعد بگو . در غیر این صورت ممکنه خیلیا به اشتباه بیفتن. البته اونم کشور ما نیست که افسردس ، اون آمریکا هست. برو درمورد همین تحقیق کن . شادی توکشور ما زیاده . هیچگونه ترویج افسردگی و غم هم در کشور وجود نداره .

  1. راست میگه کشوری ک غم داره ایران نیست آمریکاست ک غم داره البته ایشون درست میگه برو تحقیق کن بعد حرف چرت و پرت از خودت در کن 🤭🫡

 4. موسیقی و شعر( فولکولوریک) ریشه درکشورهایی باتاریخ کهن داره.هدف از موسیقی دراصل لذت بردنه و چه خوب و ساده این مرد گیلانی از عهده این مهم براومده.ممنون که باعث شادی و لبخند خیلی ها میشی.افرادی که فهم موسیقی ندارند، به اوا و اصوات همانگونه که اون دوست عزیز به این خواننده توهین کرد بی احترام هستند.حیف این تمدن و هنر غنی که بخش بزرک مردم ما لایقش نیستن

  1. آخر حرفی رو که زدی رو قبول ندارم چون تو باید الان برای آن دوست عزیز افسوس بخوری و الکی بقیه مردم رو متهم به ندانستن از موسیقی ندونی من خودم سنتور می زنم و یکی از دوستام رو می شناسم که با تار جمال جمالو می زنه و کلاس ما رو شاد می کنه از پس اصل اول موسیقی از نظر تو البته بر میاد.

 5. نه خوندنش خوبه و نه کلیپاش جالب بود برام ! معلوم نیست عده ای جوگیر چرا دنبالشن … ؟!! امان از علافی و کج سلیقگی ..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *