سوبر یا به عبارتی Sober به معنای کسی است که مَست نیست و یا اصلاحاً متضاد کلمه مَست یا دِرانک Drunk است: هوشیار

یک نقل و قول از کلمه سوبر در شبکه های اجتماعی:

‏دوره‌ی کودکی یه‌جوریه که انگار تمام مدّت رو دراگ بودم و سوبر نبودم. روی خط خیال حرکت میکنه، آگاه به وجود داشتنت نیستی. مثل یه رویا میمونه یا یه کابوس. حتی درست یادت نمیاد چی شد که به اینجا رسیدی.

در بسیاری از جوامع، کلمه سوبِر یا هوشیار بیشتر به ارتباط با عدم مصرف الکل یا مواد مخدر مرتبط است. این مفهوم اهمیت بی‌اندازه‌ای در حفظ سلامتی فیزیکی و روانی افراد دارد. Sober بودن به معنای انعطاف‌پذیری ذهنی، کنترل رفتار و اتخاذ تصمیمات به دور از تأثیر مواد مخدر است.

در برخی از جوامع، سوبر بیشتر به معنای تمیزی و سادگی زندگی است. افراد در این فرهنگ‌ها تمایل دارند که از زندگی ساده‌تری برخوردار باشند و از مصرف اضافی پرهیز کنند. غیر مَست بودن در این معنا به توازن و هماهنگی با محیط زندگی و محیط طبیعی نیز اشاره دارد.

در فرهنگ ایرانی، Sober به معنای مست نبودن و هوشیار بودن و متضاد عبارت مست است.

  • در زبان فارسی، واژه “sober” به معنای “آگاه، هوشیار، و عاری از مستی” است. در بسیاری از موارد، این واژه به معنای “جدی، سنجیده، و معقول” نیز استفاده می شود.
  • Sober به معنای هوشیار، بیدار و آگاه است و ضد مستی و مدهوشی می‌باشد. فردی که sober است، تحت تاثیر مواد مخدر یا الکل نیست و حواسش کاملاً جمع است. او قادر است تصمیمات درست بگیرد، رفتار مناسبی داشته باشد و وظایفش را به خوبی انجام دهد.

  • فرد sober حتی اگر مقدار کمی الکل مصرف کرده باشد، اما هنوز کاملاً هوشیار است و تحت تاثیر شدید الکل قرار نگرفته است. او صحبت‌ها و رفتارش منطقی و عادی است. در مقابل، فرد مست یا مدهوش، حواسش پرت شده و قادر به تصمیم‌گیری درست و رفتار مناسب نیست.

  • بنابراین، sober بودن نشانه آگاهی، هوشیاری و جمع بودن حواس است. این ویژگی برای انجام مسئولیت‌ها و وظایف روزمره ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *